PRACHOVÉ ROZTOČE SÚ NEBEZPEČNÍ SPOLUBÝVAJÚCI

PRACHOVÉ ROZTOČE SÚ
NEBEZPEČNÍ SPOLUBÝVAJÚCI

ČO SÚ PRACHOVÉ ROZTOČE?

Prachové roztoče dostali svoje pomenovanie preto, lebo sa hojne vyskytujú najmä v prachu domácnosti. Sú to miniatúrne okom neviditeľné mikroorganizmy živiace sa najmä odumretou ľudskou pokožkou, obľubujúce vlhké a teplé prostredie. Žijú 2 - 3 mesiace a vyprodukujú až 200-násobok hmotnosti svojho tela výkalov - ktoré sú silnými alergénmi.

KDE SA NACHÁDZAJÚ PRACHOVÉ ROZTOČE?

Sú všade okolo nás, ale predovšetkým sa im dobre darí v prikrývkach, vankúšoch, sedačkách, kobercoch, ale najmä v posteliach. Z postelí pochádza až 90 % alergénov v byte. Matrac, na ktorom človek strávi až 1/3 života je najšpinavším miestom v byte. Človek stráca za noc približne 1,5 g (asi 0,5 kg ročne) kožných šupiniek, ktoré zostávajú v matraci a spolu s vlhkom z potu vytvárajú vynikajúce podmienky pre prosperovanie prachových roztočov. Jeden matrac môže obsahovať až vyše milióna jedincov. Tu je ich výskyt asi 100-násobne vyšší ako v kobercoch resp. sedačkách. Z matraca sa alergény šíria do celého prostredia bytu.

ČO SPÔSOBUJÚ PRACHOVÉ ROZTOČE?

Potvrdil sa významný podiel roztočov a ich výlučkov na vzniku rôznych kontaktných a inhalačných alergií u človeka. Samotný roztoč nie je pre človeka nebezpečný, nebezpečný je jeho telový obsah a výlučky, ktoré pôsobia ako silné alergény. Pri pohybe človeka v priestore interiéru sa alergény rozvíria a dostávajú sa na pokožku a do dýchacích orgánov. Pre vnímavého človeka to znamená dráždenie s následkom kýchania, zahlienenia, zápalov očí, svrbenia v ústach. Alergénne prostredie spôsobuje alergikovi ťažkosti, ktoré často vyúsťujú až k dýchavičnosti resp. ku astmatickým záchvatom.

PREČ S PRACHOVÝMI ROZTOČMI!

Výskyt prachových roztočov je možné obmedziť na minimum pravidelným dôkladným hĺbkovým čistením lôžkovín. Pravidelnosť odstraňovania alergénov a ich pôvodcov z miesta ich najväčšieho výskytu zníži ich množstvo v priestore natoľko, že vnímavý organizmus alergického jedinca je schopný postupne zvyšovať svoju obranyschopnosť voči danému alergénu.

Pozrite si, čo sa deje aj vo Vašej posteliChcem viac informácií